Podejrzenie, diagnoza i leczenie nowotworów dziecięcych
Trafiliście do szpitala, a to oznacza, że Wasze dziecko ma podejrzenie choroby nowotworowej. Możecie być w szoku i czuć niedowierzanie – dla rodziców, dla dziecka, dla rodziny i bliskich ta informacja zmienia wszystko.
Zaakceptowanie i zrozumienie sytuacji oraz zmian, jakie mogą nastąpić w związku z chorobą, będzie wyzwaniem dla wszystkich. Naturalnymi reakcjami są dezorientacja, uczucie lęku, złości czy bezradności. Dlatego też radzimy, abyście dali sobie kilka dni i skorzystali z pomocy oraz wsparcia, które możecie otrzymać od personelu szpitala, psychologów oraz rodziców dzieci, które już tu są. Nie bójcie się pytać i prosić o pomoc.
W tej części poradnika opowiemy, w jaki sposób dziecko jest diagnozowane i leczone. Przybliżymy najważniejsze pojęcia, którymi będą się posługiwać lekarze, i podpowiemy, jak wygląda życie na łódzkim oddziale onkologicznym.
W łódzkiej Klinice Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii w szpitalu dla dzieci przy ul. Spornej, są dwa oddziały, mieszczące się na dwóch piętrach szpitala:
- Oddział dzienny (działa od 7:30 do 14:30)
- Oddział VII stacjonarny dla dzieci młodszych
- Oddział VI stacjonarny dla dzieci starszych
Przy podejrzeniu choroby nowotworowej nie musicie mieć skierowania do szpitala. Prawdopodobnie zostaniecie przywiezieni z innego szpitala w trybie pilnym lub zgłosicie się z dzieckiem bezpośrednio na Szpitalny Oddział Ratunkowy lub Izbę Przyjęć, by założyć historię choroby. Następnie dziecko wraz z rodzicem jest kierowane na oddział dzienny lub na oddział stacjonarny.
Ogólnie przyjętą granicą wiekową oddziału dla dzieci młodszych jest 5. rok życia, jednak tak naprawdę cezurą jest wzrost dziecka, gdyż na oddziale VII są małe łóżeczka – maks. 140 cm długości. W Klinice mogą się leczyć się pacjenci do 25 roku życia, o ile leczenie onkologiczne rozpoczęli co najmniej jeden dzień przed ukończeniem 18. roku życia.
Podstawowym badaniem, od którego rozpoczyna się diagnostykę, a także każdy kolejny pobyt w szpitalu, jest badanie krwi.
Początkowo może być ono stresujące dla dziecka, gdyż krew pobiera się z żyły. Jest to jednak bardzo ważna część diagnostyki. Nasza krew składa się z wielu składników: krwinek czerwonych (erytrocytów), białych (leukocytów), płytek krwi (trombocytów), osocza i wielu innych elementów. W niektórych chorobach nowotworowych właśnie te składniki krwi stają się chore i rozpoczynają walkę całego organizmu z nowotworem. Mimo że terminy medyczne mogą wydać się Wam jak pochodzące z innego świata, warto je poznać, aby rozumieć, co będą mówić do Was lekarze – i aby umieć to przekazać dziecku. W tym celu stworzyliśmy dla was słowniczek terminów medycznych, który wyjaśni nie tylko hasła związane z badaniami, ale także leczeniem i możliwymi powikłaniami.
Cały proces diagnostyczny będzie trwał od kilku do kilkunastu dni – zależy to od rodzaju choroby Waszego dziecka.
Zachowajcie optymizm.
Przeważnie nowotwory daje się wyleczyć u 50–60% dzieci, a wiele z nich u 80–90% pacjentów!