Rodzaje nowotworów u dzieci

onkologia lalka Edek stoi na szpitalnym korytarzu onkomowa czyli caly ten szpitalny slang poradnik onkologiczny
Edek na szpitalnym korytarzu

Zdarza się – z powodów, których nie znamy – że zdrowe komórki w ciele człowieka „buntują się” i zaczynają się inaczej zachowywać oraz zmieniają swój wygląd, bardzo szybko się rozmnażają i niszczą narząd, z którego pochodzą. Atakują pobliskie narządy, a wraz z krwią mogą przenieść się w dowolne miejsce w organizmie. Ciało ludzkie nie potrafi niszczyć tych komórek, które mogą przybrać formę guza lub być rozproszone jak w nowotworach krwi. Tylko odpowiednie leczenie daje choremu szansę na przeżycie.

Formy i rodzaje leczenia nowotworów dziecięcych

U dzieci choroba nowotworowa występuje rzadziej niż u dorosłych i zwykle przebiega dużo bardziej gwałtownie. Na szczęście większość nowotworów dobrze reaguje na leczenie, co daje realną szansę na powrót do zdrowia. Do głównych metod leczenia nowotworu zalicza się chemioterapię, radioterapię zabiegi chirurgiczne oraz leczenie biologiczne.

Skutki leczenia nowotworów u dzieci

Leki przeciwnowotworowe działają przede wszystkim na komórki nowotworu, ale wpływają również na zdrowe komórki. Chemia hamuje pracę szpiku kostnego. Powoduje to obniżenie liczby białych krwinek, a szczególnie granulocytów oraz płytek i krwinek czerwonych. Dziecko ma wtedy bardzo złą odporność, jest słabe, blade, może krwawić. Często musi wtedy przebywać w szpitalu, w izolacji, otrzymywać antybiotyki i mieć przetaczaną krew. Chemia może działać toksycznie na różne narządy. Skutki leczenia najczęściej są odwracalne i mogą mieć różną postać.

onkologia lalka Edek badana na lezaco przez rece w rekawiczkach czy wiesz ze na naszym oddziale istnieje mozliwosc zabezpieczania plodnosci poradnik onkologiczny
Edek badany przez osobę w rękawiczkach

Czy wiesz, że na naszym oddziale istnieje możliwość zabezpieczenia płodności?

Późnym powikłaniem leczenia onkologicznego mogą być zaburzenia płodności, jednak zależy to od bardzo wielu czynników, takich jak m.in. wiek dziecka, rodzaj nowotworu, rodzaj stosowanej chemioterapii i dawki leków, radioterapia miejscowa (głównie na okolicę miednicy), rodzaj zabiegu operacyjnego. Warto rozważyć metody zabezpieczania komórek rozrodczych.

U chłopców sytuacja jest dużo prostsza. Po 14. roku życia z reguły chłopcy są w stanie samodzielnie oddać nasienie, które można zabezpieczyć w banku komórek rozrodczych.
W przypadku dziewczynek istnieją dwie metody. Po pierwsze można pobrać tkankę jajnikową. Odbywa się to w trakcie krótkiego zabiegu przeprowadzanego metodą laparoskopową, w znieczuleniu ogólnym – dziecko nie czuje bólu i nie będzie pamiętać zdarzenia. Pobranie tkanki jajnikowej u dziewczynek można wykonać w każdym wieku. Tkankę jajnika wszczepia się z powrotem do organizmu pacjentki w przypadku podjęcia decyzji o macierzyństwie.

Drugą metodą jest pobranie komórek jajowych gotowych do zapłodnienia, po wcześniejszej stymulacji hormonalnej pod czujnym okiem lekarza ginekologa. Komórki pobiera się wówczas drogą punkcji jajników. Procedurę tę można stosować u dziewczynek po okresie dojrzewania. Pobrane komórki rozrodcze i tkanki przechowuje się w formie zamrożonej w banku komórek rozrodczych. Procedura ta jest bezpłatna dla dzieci leczonych onkologicznie do czasu ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku chęci skorzystania z takiej możliwości należy zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego.