Pobyt w szpitalu i leczenie dochodzące
Leczenie choroby nowotworowej wymaga częstych pobytów w szpitalu, przynajmniej w początkowym okresie walki z chorobą. Oddziały dziecięce przy ulicy Spornej to szczególne miejsce, gdzie dba się o samopoczucie psychiczne pacjenta i jego opiekuna oraz o ich stan fizyczny.
Łódzki oddział onkologii dziecięcej
Planowe przyjęcie odbywa się poprzez SOR lub Izbę Przyjęć, skąd pacjent przechodzi na oddział dzienny. To ważne, aby przed przyjęciem na oddział stacjonarny sprawdzić stan dziecka, przepłukać drogę centralną, pobrać krew. W zależności od wyników badań dziecko wypisywane jest do domu lub przechodzi na oddział stacjonarny.
Nawet jeśli podczas leczenia będziecie przyjeżdżać z dzieckiem tylko na kontrolne badanie krwi, spakujcie się jak na kilkudniowy pobyt w szpitalu. Często zdarza się, że pacjent wymaga nieplanowanej hospitalizacji.
W przypadku konieczności nieplanowanej hospitalizacji na skutek pogorszenia się stanu dziecka w domu należy najpierw zadzwonić do lekarza dyżurnego i uprzedzić go, że dziecko przyjedzie.
Jak wygląda oddział dzienny?
Dziecko zgłasza się na oddział dzienny po uprzednim założeniu historii choroby (na Izbie Przyjęć). Następnie przeprowadzany jest wywiad i badanie lekarskie.
Jeśli dla pacjenta już wcześniej zaplanowano schemat kontroli i zlecenie na badania, można pobrać mu krew w punkcie zabiegowym przed badaniem lekarskim. Oddział dzienny działa od 7:30 do 14:30. Pracuje tam wykwalifikowany personel: pielęgniarki oraz opiekunowie medyczni.
Na oddziale dziennym wykonuje się takie czynności jak:
- podaż chemioterapii jednodniowej,
- wykonywanie badań kontrolnych, np. kontrola morfologii krwi po chemioterapii co kilka dni w celu wychwycenia pojawienia się aplazji szpiku wymagającej obserwacji w warunkach szpitalnych,
- podaż kroplówki przed badaniem obrazowym z kontrastem,
- diagnostykę jednodniową stanów chorobowych, gdy podejrzewa się chorobę nowotworową, np. powiększonych węzłów chłonnych.
- niezbędne badania u rodzinnych dawców szpiku kostnego.
Oddział dzienny jest też miejscem zebrania wywiadu i dokładnego badania przedmiotowego pacjenta przy każdej hospitalizacji. Bardzo istotne jest wykrycie ewentualnej infekcji zakaźnej, np. ospy wietrznej, która może być groźna zarówno dla samego pacjenta, jak i pozostałych dzieci z oddziału, z którymi mogłaby mieć kontakt osoba zakażona.
Czym jest oddział stacjonarny?
Na oddział stacjonarny przyjmowani są pacjenci, którzy:
- wymagają cyklu chemioterapii,
- są w głębokiej aplazji, wymagają obserwacji i izolacji w warunkach szpitalnych,
- wymagają przetoczenia preparatów krwiopochodnych (m.in. koncentratu krwinek czerwonych NUKKCz, koncentratu płytek krwi NUKKP),
- wymagają leczenia powikłań (m.in. nasilonych wymiotów, zapalenia jamy ustnej, gorączki, infekcji itd.),
- będą mieli zabiegi założenia lub usunięcia drogi centralnej, punkcji lędźwiowej, biopsji szpiku, badania obrazowe w znieczuleniu ogólnym itp.
W dobie pandemii SARS-CoV-2 każdy pacjent przed planowym pobytem miał wykonywany test PCR, a do czasu jego wyniku przebywał w izolacji. Wtedy nie była możliwa wymiana opiekuna przy dziecku przebywającym na oddziale. Sposoby postępowania w związku z epidemią koronawirusa są ustalane na bieżąco według zaleceń Ministerstwa Zdrowia.
W normalnym czasie pozapandemicznym opiekunowie mogą się wymieniać przy opiece nad dzieckiem nawet codziennie.
Po zakończeniu leczenia onkologicznego i usunięciu drogi centralnej pacjent kierowany jest pod opiekę poradni onkologicznej.
Codzienność na oddziale stacjonarnym
Każdy pacjent przebywa z rodzicem lub innym dorosłym opiekunem. Na oddziale dla dzieci starszych pokoje są 1- i 2-osobowe, w każdej sali jest łazienka. Na oddziale dla dzieci młodszych sale są 2- i 4-osobowe, nie we wszystkich salach są łazienki, jedna wspólna jest na korytarzu.
Na oddziale dla dzieci starszych znajduje się bawialnia, w której znajdują się różne gry i książki. Odbywają się w niej zajęcia szkolne, ale także gry i prace plastyczne. Nie ma tu kuchni, ale są lodówka, stolik, czajnik i mikrofalówka, natomiast na oddziale dzieci młodszych jest normalna, w pełni wyposażona kuchnia z zamykanymi szafkami dla rodziców. W salach są telewizory oraz Wi-Fi, działa także PlayStation w bawialni. Rodzice śpią na leżankach w salach z dziećmi. Przy szpitalu jest piękny park, czasami dziecko dostaje zgodę na wyjście do niego na spacer.
Oddziały onkologiczne są odwiedzane przez wolontariuszy i pracowników Fundacji Gajusz i Fundacji Krwinka, którzy organizują zajęcia plastyczne, przedszkolne, muzyczne.
Obchodzi się urodziny każdego dziecka, a także święta takie jak: Boże Narodzenie, mikołajki, Dzień Dziecka itp. Harmonogram dnia na oddziale stacjonarnym jest dość uporządkowany:
- 6.00 – pobieranie krwi na badania laboratoryjne,
- 8.00 – odprawa szpitalna po dyżurze, decyzja, kto jakiego pacjenta będzie prowadził,
- ok. 9.30 – obchód lekarski,
- 12.00 – odprawa z ordynatorem, podejmowane są decyzje odnośnie do leczenia,
- między 8.00 a 15.00 wykonywane są badania obrazowe,
- zajęcia z wolontariuszami odbywają się kilka razy w tygodniu, zwykle po południu.
Obecnie oddział stacjonarny oczekuje na przeniesienie do innego budynku. Na końcu poradnika znajdziecie mapę starego budynku.