„O! Choroba” u dziecka – to mnie przytrafił się nowotwór
Witaj! Pojawiłeś się tutaj z powodu choroby. W naszym szpitalu będzie się Tobą zajmować cały sztab lekarzy, pielęgniarek, a także cioć umilających pobyt ciekawymi zajęciami. Zrobią wszystko, aby Twój pobyt tutaj był jak najkrótszy i jak najmniej obciążający, pozwalał na zabawę i ciekawe spędzanie czasu.
Gdy jesteś na oddziale, możesz korzystać z bawialni oraz zajęć, które zaproponują Ci wolontariusze i pracownicy Fundacji Gajusz odwiedzający szpital. Przekonasz się, że bycie tutaj to także doświadczanie wielu radości i realizowanie się twórczo – szpital nie jest taki zły!
Co się dzieje na oddziale?
Na początku pobytu tutaj będziesz mieć wykonywane wiele różnych badań. Pomogą one lekarzom dowiedzieć się, jak nazywa się dokładnie Twoja choroba i które lekarstwa na nią zadziałają.
Emocje, które mogą się w Tobie pojawiać – złość, lęk, niepokój – są w porządku i są ważne. Nie bój się o nich mówić.
Szpital przez pewien czas będzie Twoim drugim domem, czuj się tutaj swobodnie. Możesz mieć ze sobą swoje ukochane zabawki i gadżety czy ulubioną poduszkę. Twoja mama lub tata będą Ci towarzyszyć w procesie leczenia.
Jak mam przetrwać ten czas?
- Choroba nie jest niczyją winą. Czasami tak się po prostu zdarza, że czyjś organizm się zbuntuje, ale nikt nie ponosi za to winy! Nie myśl o tym, że mogłeś zrobić coś inaczej lub lepiej.
- Masz prawo płakać, bać się, gniewać się i złościć. Nie bój się także tych emocji u swoich rodziców.
- Inne dzieci też przez to przeszły. Było im trudno, ale przezwyciężyły wszystko i teraz są zdrowe w swoich domach. Nie porównuj się jednak do innych, bo każdy przechodzi to doświadczenie inaczej.
- Masz prawo do informacji. Pytaj o wszystko rodziców lub lekarzy, oczekuj wyjaśnienia zrozumiałym dla Ciebie językiem. Nie szukaj samodzielnie odpowiedzi w Internecie, to bywa zgubne.
- Masz prawo do zabawy i uśmiechu. Korzystaj z bawialni, naszych gier i zabawek.
- Masz prawo do poszanowania swojej intymności, wszystkie zabiegi powinny odbywać się dyskretnie bez narażania Cię na niepotrzebny wstyd i zażenowanie, nawet jeśli masz tylko kilka lat.
- Uczestnicz w zajęciach z wolontariuszami i pracownikami Fundacji Gajusz, bo nuda jest… nudna! Prowadzimy zajęcia przedszkolne, plastyczne, muzyczne, obchodzimy Boże Narodzenie, Dzień Dziecka i urodziny.
- Bądź otwarty/otwarta na nowe znajomości i przyjaźnie, w szpitalu też można je nawiązywać na całe lata, to może być dobry czas!
- Nie zrywaj przyjaźni ze szkoły i podwórka. Twoi koledzy mogą czuć się skrępowani wiadomością, że jesteś chory, może to Ty pierwszy się do nich odezwiesz?
- Masz prawo do gorszego samopoczucia, a także do nicnierobienia.
- Gdy zmieni się Twój wygląd, masz prawo sam decydować o tym, jak wyglądać – na przykład czy odkrywać głowę, czy nosić kolorowe chusty lub czapki.
- Tutaj też toczy się życie szkolne: na świetlicy lub w czasie indywidualnych zajęć z nauczycielkami. Choroba to nie powód, żeby robić sobie zaległości.
- Masz prawo do spacerów do parku, jeśli tylko lekarz wyrazi zgodę.
- Masz prawo do odwiedzin w godzinach wyznaczonych przez szpital, jednak odwiedzający Cię goście muszą być całkowicie zdrowi.
- Nie bój się marzyć i planować. Nowotwór to tylko pewien etap w Twoim życiu, który minie, a Ty wrócisz do domu, rówieśników i szkoły. Myśl o tych spotkaniach już teraz!