Arteterapia drogą do zdrowia i radości

onkologia lalka Edek przy stoliku z chlopcem malujacy farbami o tworczosci która pozwala dojsc do siebie poradnik onkologiczny
Edek malujący farbami

Sztuka pomaga w powrocie do radości życia, w odkryciu talentów, w zrozumieniu siebie. Kreatywność to naturalne lekarstwo na smutek i strach oraz „witamina” produkująca pozytywne, wspierające organizm „hormony”. Twórcze działania przynoszą nie tylko relaks. Wspierają odporność, pozwalają wyrzucić z siebie trudne emocje, przynoszą zrozumienie ważnych sytuacji i kwestii. To dlatego korzystanie z arteterapii jest tak ważne w przebiegu choroby nowotworowej u dzieci.

Czym jest arteterapia?

W zakres arteterapii wchodzi wiele różnych zajęć: muzyczne, biblioteczne, plastyczne, choreograficzne, teatralne. Każda z metod posługuje się innymi narzędziami naturalnej twórczości: muzyką, tańcem, ruchem spontanicznym, amatorskimi pracami artystycznymi, literaturą i kinem. Każda może otworzyć drzwi, które jak w bajkach pokierują nas w nieznane, w nową przygodę, która pomoże przetrwać trudniejsze momenty, zrozumieć przeżyte doświadczenia i znaleźć ukryte skarby.

Na łódzkim oddziale onkologicznym od lat odbywają się zajęcia arteterapeutyczne. W bawialni spotykamy się, malujemy, rysujemy, rzeźbimy, tworzymy biżuterię, makiety i setki innych rzeczy, na które młodzi artyści mają ochotę. Wspieramy również rozwój talentów muzycznych, które często drzemią w dzieciach nieodkryte. Gitara, ukulele i keyboard to ulubione instrumenty muzyczne. Bywa i tak, że poza nauką gry odkrywamy talenty kompozytorskie i tekściarskie. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci, lecz mogą w nich uczestniczyć także rodzice. Warto zachęcać dzieci do uczestnictwa w nich, nawet gdy na początku są sceptyczne lub przejawiają opór.

Różowa ikona - serduszko

Bycie kreatywnym budzi dziecięcą sprawczość. Dopóki mali pacjenci nie zaczną działać, często nie zdają sobie sprawy, jak wiele rzeczy potrafią zrobić. Wtedy okazuje się, że zajęcia mogłyby trwać w nieskończoność, a dziecko chce dzielić się efektami swojej pracy ze wszystkimi najbliższymi.

Zajęcia mogą okazać się miłą odskocznią od szpitalnej codzienności, chwilą relaksu, a nawet odkryciem życiowej pasji.

Szpitalna rzeczywistość, choć wspierająca, odbiega od zwykłej codzienności dziecka i jego rodziny. Zajęcia plastyczne i muzyczne pozwalają w pewien sposób zapomnieć o chorobie, jest to taka forma spędzania czasu, która motywuje dziecko do działania, podnosi poczucie jego komfortu i poprawia samopoczucie, co jest niezwykle ważne w procesie leczenia.

Podczas zajęć dziecko jest uczestnikiem procesu tworzenia – młodym twórcą. To sprawia ogromną radość. Często czynności medyczne wydają się tylko przerywnikiem w zabawie ze sztuką. Mali pacjenci nierzadko odliczają dni do powrotu do szpitala, nie myślą o kolejnej chemii, przetaczaniu krwi, badaniach… Myślą natomiast o tym, co nowego wyczarują na warsztatach plastycznych lub jakiego nowego utworu nauczą się grać na pianinie, gitarze czy ukulele. Można łatwo zauważyć, że dzieci, które korzystają z tego typu zajęć, idą przez chorobę jak burza. To nie znaczy, że te, które nie uczestniczą w zajęciach, chorują dłużej, jednak twórcza praca i chęć do kreacji to działania, które zdecydowanie wspierają proces leczenia i powrotu do codzienności.

Co wspiera twórcze wyrażanie siebie?

Arteterapia może być chwilą wytchnienia dla rodziców. Można ją zorganizować samodzielnie także w czasie, gdy w szpitalu nie odbywają się zajęcia lub w trakcie pobytu w izolatce. Warto wyposażyć się w zestawy kreatywne: do malowania, szycia, robienia biżuterii, wyklejania. Ogromną popularnością cieszą się mozaiki diamentowe, malowanie po numerach czy kolorowanki relaksacyjne. Warto postawić także na robótki ręczne, takie jak haft, szydełkowanie czy wyplatanie miniaturowych makram.