Program Rodzeństwa – potrzebujesz pomocy?

Kiedy w rodzinie pojawia się chore dziecko, świat wydaje się kręcić w nowym, nieznanym kierunku. Nikt nigdy nie jest gotowy na taką sytuację – ani rodzice, ani tym bardziej rodzeństwo. Sytuacja z ekstremalnej z czasem przeradza się w akceptowalną, w końcu codzienną. Chory maluch staje się centrum życia rodziny, determinuje wszystkie plany. Z jednej strony tak właśnie musi być, bo wymaga więcej uwagi, zaangażowania, ciepła. Poza codzienną dawką czułości, potrzebuje także odsysania, oklepywania, regularnego podawania leków czy karmienia przez sondę.

Często w związku z chorobą pogarsza się sytuacja finansowa rodziny, gdyż zwykle jedno z rodziców rezygnuje z pracy. Czasem zwyczajnie brakuje im sił i czasu, by zadbać o potrzeby zdrowego rodzeństwa. I nagle dzieciństwo przestaje być beztroskim czasem zabawy… Dlatego robimy, co w naszej mocy, by już nigdy nie padło stwierdzenie:

„Moje życie zacznie się, gdy to wszystko się skończy, gdy brat umrze…”.

Takie właśnie zdanie usłyszeliśmy podczas zajęć arteterapeutycznych od jednej z podopiecznych – siostry pacjenta hospicjum.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się!

Koordynator Programu Rodzeństwa

Angelika Padechowicz - img
Angelika Padechowicz

E-mail:
apadechowicz@gajusz.org.pl